Vše o pivu

Kvalita piva spočívá v kvalitě surovin potřebných k jeho výrobě

To, že pivo je kvašený alkoholický nápoj hořké chuti vyráběný v pivovaru z obilného sladu, vody a chmele pomocí pivovarských kvasinek, ví dnes asi každý. Ne všichni konzumenti zlatavého moku však tuší, kolik surovin „padne“ na jeden půllitr jejich oblíbeného nápoje. Faktem pak zůstává, že kvalita surovin je při výrobě piva klíčová.

V rámci projektu „Člověče, nezlob se!“ se nově proškolí zaměstnanci prodejen Tesco

Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) pokračuje ve spolupráci s obchodními řetězci v podpoře zodpovědného pití alkoholu prostřednictvím projektu „Člověče, nezlob se!“. Preventivní program od roku 2013 pomáhá vzdělávat zaměstnance v maloobchodě, aby neprodávali alkohol mladistvým. Letos se ho nově účastní obchodní řetězec Tesco, který v tomto duchu proškolí přes dva tisíce zaměstnanců ze dvou stovek prodejen.

Projekt ČSPS „Člověče, nezlob se!“, jenž byl spuštěn v roce 2013, nabízí efektivní způsob prevence, který mladistvým zabraňuje, aby se k alkoholu vůbec dostali. Kontrolními nákupy v prodejnách obchodních řetězců, které se projektu již zúčastnily, bylo zjištěno, že po proškolení personálu v nich pokleslo riziko prodeje alkoholu mladistvým až o 45 procent.

Čeští muži týdně v průměru vypijí takřka osm půllitrů piva, ženy více než dva

Český svaz pivovarů a sladoven představil letošní výsledky dlouhodobého výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR týkající se vztahu Čechů k pivu. Z něj vyplývá, že pivo v České republice pije téměř devět z deseti mužů a více než polovina žen. Nejčastějším motivem Čechů a Češek k návštěvě pohostinských zařízení je setkávání se s přáteli a známými, dále pak chuť se pobavit a zlepšit si náladu.

Oblibu českého piva potvrzuje i jeho letošní rostoucí výstav

Pivovary v České republice hlásí po hlavní sezóně vyšší výstav piva. V meziročním srovnání je to o tři procenta více. Pro tuzemský trh se výstav piva za prvních osm měsíců oproti stejnému období v roce 2015 zvýšil o dvě procenta, export vzrostl o šest procent. Oblibě se i nadále těší ležáky, ale rovněž piva nealkoholická. Stejně tak roste popularita piva v plechovkách. Naopak pokles zaznamenala produkce nápojů na bázi piva i výstav piva v sudech. Uvedl to Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS).

Prestižní kategorii světlých ležáků v soutěži České pivo 2016 vyhrál Radegast Ryze Hořká 12

Degustační soutěž České pivo 2016 zná své vítěze. Ti byli slavnostně vyhlášeni na Svatováclavské slavnosti českého piva 20. září 2016 v Národním domě na Vinohradech. „Letošní ročník degustační soutěže byl velmi vyrovnaný. Piva tuzemských pivovarů patří k nejlepším a nejkvalitnějším na světě,“ říká František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven, který soutěž pořádá.

V letošním, šestnáctém ročníku soutěže České pivo 2016, kterou každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven a jejímž odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, bylo testováno 58 vzorků piv rozdělených do pěti soutěžních kategorií.

Český svaz pivovarů a sladoven i letos ocení vynikající osobnosti svého oboru

„Vaření piva je něco mezi uměním a vědou,“ říká emeritní sládek Plzeňského Prazdroje Pavel Průcha, kterého Český svaz pivovarů a sladoven spolu s Jiřím Špringlem ze společnosti Chmel Polepská blata uvede do Síně slávy českého pivovarství a sladařství. Čestnou plaketu českého sládka Františka Ondřeje Poupěte převezme emeritní sládek a předseda představenstva Pivovaru Litovel Miroslav Koutek. Slavnostní předání ocenění se uskuteční 20. září na Svatováclavské slavnosti českého piva.

Dny českého piva připomenou tradici české hospody

Letošní ročník bude ve znamení pivních speciálů a kančího se šípkovou

 

„Česká hospoda je součástí naší kultury – naší národní identity,“ zní heslo již čtvrtého ročníku Dnů českého piva, do kterého se na přelomu září a října zapojí více než šest tisíc hospod a restaurací po celé ČR. Jejich návštěvníci si tak budou moci pochutnat nejen na pivních speciálech, ale i na hlavní kulinářské specialitě – kančím se šípkovou omáčkou.

Výběrové řízení Českého svazu pivovarů a sladoven

Výběrové řízení Českého svazu pivovarů a sladoven

Český svaz pivovarů a sladoven vyhlašuje výběrové řízení na pozici výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven.

Své profesní životopisy a motivační dopisy zasílejte poštou na adresu Českého svazu pivovarů a sladoven, Lipová 15, 120 00 Praha 2, a to nejpozději do 31. 7. 2016. Na obálku s životopisem a motivačním dopisem uveďte označení „VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ – VÝKONNÝ ŘEDITEL“.

Požadavky na uchazeče:

Stránky